Безпека життєдіяльності

В рамках Тижня безпеки дорожнього руху, який проходить з 16 по 20 травня 2022 року з вихованцями гуртка «Бомонд»  було проведено виховну годину (онлайн) на тему: «Увага! Діти на дорозі!».



https://www.youtube.com/watch?v=ZK42k8otbYY



28 квітня 2022р.
 Інформаційна хвилинка  "Обережно! Кліщі!"





Обережно!
к
ліщі!

З приходом весни не лише квітне все навколо, а й розповсюджуються паразити.

З початком весни в лісах і парках активізуються кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі.

 








 

Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) та кліщовий вірусний енцефаліт .

Кліщі це група, що налічує 40 тисяч видів, у складі класу павукоподібних. Вони живуть в найнесподіваніших місцях – від прісних водоймищ до старих подушок і харчуються найрізноманітнішою їжею. Люди найчастіше звертають увагу лише на ті кілька сімейств кліщів, які перейшли до харчування кров’ю хребетних тварин. До числа яких до цих пір, незважаючи на роки еволюції, досі відноситься і людина.

 



 

 

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, а й навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: на протязі доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Захворювання кліщовим енцефалітом в Європі протікає в легшій формі, ніж у східній частині ареалу кліщового енцефаліту.

Тяжкість захворювання залежить від здатності вірусу проникати через гематоенцефалічний бар’єр, вражаючи, або не вражаючи головний мозок. Ближче до заходу континенту кліщовий енцефаліт зустрічається рідше, але зате більше хвороби Лайма (кліщового бореліозу).

Це інфекційне захворювання, що викликається спірохетами, що має схильність до хронічного і рецидивуючого перебігу і переважного ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату і серця. Кліщі особливо небезпечні, в період, з початку травня і до середини червня, саме в цей час, вони особливо активні. І, звичайно ж, в ці місяці, виїжджаючи на дачу, в ліс і просто гуляючи в парках, необхідно бути особливо акуратним. Саме, з травня по червень місяць, реєструється, найбільша кількість постраждалих від укусів кліщів.

Як виглядає кліщ?

Кліщі відносяться до павукоподібних, і по вигляду, нагадують маленьких павучків, довжиною від 2 до4 міліметрів. Після того, як кліщ насмокчеться кров’ю, він сильно збільшується в розмірах, і стає добре помітним, утворюючи горбик під шкірою. Самі по собі, кліщі не представляють небезпеки, але вони, є, переносниками кліщового енцефаліту. Найкращим місцем для їхнього життя, підходять листяні і хвойні ліси, зарості чагарників, галявини і луки, густо порослі високою травою, береги річок і сонячні схили гір. У наш час, кліща можна зустріти не тільки в лісі, але і на своїй дачній ділянці, в міському парку або в сквері. У більшості випадків, вони, чекають свою жертву на землі або високій траві. Іноді, кліщ, відчувши наближення людини, може стрибнути з гілки дерева і пролетіти кілька метрів, щоб досягти мети. Він міцно чіпляється за людину, і шукає місце для укусу. Пошуки вдалого місця, можуть зайняти більше 3 годин. Якщо, за цей час, ви встигнете його виявити, то укусу, в якому затаїться потенційна небезпека, можна уникнути. Під час укусу, виділяється спеціальна знеболювальна речовина, тому ви навряд чи його відчуєте. На тілі людини, він може перебувати протягом декількох днів, після чого, напившись крові, він відвалюється. Багатьох людей цікавить питання, як виглядає енцефалітний кліщ? Він, нічим не відрізняється, від звичайного, за винятком того, що є, переносником небезпечного вірусу. І про це, можна дізнатися, тільки, дослідивши його, в лабораторних умовах.

 

 

 



  

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти та порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає прямо із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон’юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні.

Що робити, щоб не допустити укусу кліща?

– Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.

– Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.

– Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

– Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу.

– Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів.

Що робити, якщо кліщ присмоктався?

Якщо вас укусив кліщ, вам необхідно звернутися до лікаря, або акуратно витягнути його самому. У будь-якому разі не можна панікувати. Слід пам’ятати, що, далеко не кожен з них, є носієм енцефаліту. І навіть, якщо, вас укусив, енцефалітний кліщ, є шанс не заразитися цією хворобою.

На місці укусу, може утворитися почервоніння і припухлість.

Для видалення паразита, найкраще скористатися зігнутим пінцетом, для цієї процедури, він буде найбільш зручний. Пінцетом, його захоплюють, максимально близько до місця укусу. Після цього, акуратно обертаючи його по колу і злегка потягуючи на себе, кліщ витягується назовні. Ні в якому разі не намагайтеся висмикнути його і уникайте різких рухів. Як правило, при правильному виконанні всіх дій, кліщ витягується цілком, через 2-3 обороти.

Якщо при витяганні кліща відірвалася його головка, яка має вигляд чорної точки, місце присмоктування протирають ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаляють головку стерильною голкою (попередньо прожареної на вогні). Так, як Ви видаляєте звичайну скалку.

Зараз, у багатьох аптеках можна, придбати спеціальний гачок для видалення кліщів – французький ТІК ТВІСТЕР або кліщьова викрутка. Якщо, у вас немає можливості, дістатися до аптеки, то можна скористатися підручними засобами.

Зробіть з нитки петлю, і захопіть нею кліща, максимально близько до шкіри. Повільними, похитувати рухами витягніть його назовні.

Після цього, ретельно вимийте руки, а місце укусу обробіть йодом, або іншим антисептиком.

Не капайте на кліща олією, вона перекриє доступ кисню і вб’є його, і тим самим, збільшить ризик зараження.

Здавати кров на аналіз, можна не раніше, ніж через 10 днів після укусу, не має сенсу.

Призначити прийом лікарських препаратів може тільки лікар,

тому, не потрібно займатися самолікуванням, – це може завдати шкоди вашому здоров’ю.

Медичне приладдя для видалення кліща!

Французький ТВК ТВІСТЕР – Кліщова викрутка на мій погляд дуже зручна річ. Два пластикових гачка різного розміру з прорізом.

Великий гачок – для великих кліщів. Маленький – для малих. Ці гачки дозволяють швидко і безболісно витягати кліщів, що занурилися в шкіру людини і тварин: без застосування допоміжних речовин (акарицидних препаратів, олії, ефіру, нитки та ін.), Не залишаючи хоботка кліща в шкірі, не стискаючи черевця кліща (і таким чином, знижуючи ризик інфекції), при будь-якому терміні давності укусу, без всякої болі (відсутній ризик прищемити шкіру або волоски).

Цей інструмент створений у Франції ветеринаром-практиком, який розробив форму пристрою у вигляді вилочки, з ретельно відпрацьованим кутом між вилочкою і ручкою, діаметром ручки, зі спеціальною обробкою поверхні і вибором пластику. Цікавий факт – часто винаходи спочатку робляться для тварин, а потім знаходять застосування і для людей.

Спосіб застосування:

– Підібрати розмір пристрою (вилочки) щодо розміру кліща.

– Ввести вилочку, захоплюючи кліща збоку доти, поки кліщ не буде підтримуватися вилочкою.

– Поволі, обережно підняти вилочку і повернути як викрутку. Кліщ відділяється через два – три оберти.

Кліщ витягується круговим рухом (або вигвинчуємо), а не витягуючи підважуючи, незважаючи на схожість форми вилочки з формою «гвоздодера» обценьків.

У комплект входить ще пластикова колбочка для зберігання вийнятого кліща. Купити таку річ можна наприклад через інтернет або в аптеці.

Пам’ятайте, що найкращий захист від кліщів – це ваша обережність!

 





ВІДДІЛ ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ
ДОЛИНСЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«ЦЕНТР ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ
ДОЛИНСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ»




Тематична бесіда

 «Пожежна безпека очима дітей»





Підготував і провів
керівник гуртка
спортивного бального танцю
«Бомонд»
Ісаєв Сергій Борисович



м. Долинська
Листопад, 2018

Тематична бесіда  «Пожежна безпека очима дітей»

Мета: поглибити знання учнів про причини виникнення пожежі, вчити цінувати людське життя та берегти своє здоров’я, ознайомити з працею пожежників, з їх діями при пожежі. Виховувати навички обережного поводження з вогнем.
Обладнання: роздатковий матеріал, ілюстрації, предметні малюнки.

Хід заняття

І. Організаційний момент (керівник гуртка)
Добрий день, діти. Відгадайте, будь ласка, таку загадку.
Червоне кошенятко по жердочці біжить. (Вогонь)
Оголошення теми і мети. Отже мова сьогодні піде про вогонь. Тема нашої бесіди
«Пожежна безпека очима дітей».

Учень 1. Вогонь – друг
Оволодіння цією найбільшою стихійною силою природи дало людині можливість забезпечити себе світлом і теплом. Вогонь допоміг їй розселитися по Землі, навіть у неможливих для життя людини кліматичних умовах. Завдяки вогню залежність людини від природи почала стрімко зменшуватися.
Без вогню неможливе життя на Землі. Він потрібен усюди: у будинках, і школах, на заводах і фабриках. Щоб виготовити ніж, трактор, автомашину, тепловоз, потрібен метал – чавун, залізо, сталь. Вогонь плавить руду, допомагаючи людині одержати метал. Вогонь надає руху пароплавам, автомашинам, самоскидам, ракетам. Пара, одержана за допомогою вогню, електрика, що дає тепло, енергію, світло, полегшують життя людини.
Учень 2. Вогонь дарує людям світло.
Вогонь дарує їм тепло.
Коли б тепло і світло зникли,
Життя б на світі не було.
Учень 3. Вогонь – ворог
Вогонь залишив свої сліди в історії всіх епох і народів. Тисячі міст і сіл зникли з лиця Землі в гігантських язиках полум’я. Безцінні витвори розуму і талановитих рук попередніх поколінь перетворилися на порох. Вогонь знищив мільйони людських життів. За своїми трагічними наслідками пожежі не поступалися епідеміям, посухам та іншим лихам.
Керівник гуртка. Вогонь може виникнути стихійно під час якихось природних явищ: під час землетрусів, виверження вулканів, під час грози, коли блискавка вдаряє в якийсь предмет. Це, звичайно, катастрофа. Але й пожежа може виникнути ще й від халатності самих людей, а тим більше дітей, коли неправильно з ним поводитись. Вогонь – це велике багаття, а пожежа охоплює дуже велику територію або приміщення. 
Загадка
Відгадайте, будь ласка, діти, таку загадку.
 Живуть у тісній темниці 
Без страху темноти 
Хлоп’ята яснолиці –
Вогню малі брати.
І мають душу щедру,
Хоч дерева сини,
Згоряючи дощенту,
Вогонь дають вони.
(Сірники)
Проблемне запитання дітям
- А які ви знаєте ще причини виникнення пожежі? 

Доповнення. Керівник гуртка. Так, діти, пожежі можуть виникнути від кинутого сірника, від пилососа, від не вимкнутої електропраски, від електричної та газової плити, у транспорті, у лісі, на полі, у лузі. Вогонь охоплює спочатку дрібні, а потім більші предмети, горить спочатку кімната, а потім цілий будинок, на полі від одного запаленого колоска може згоріти ціле поле пшениці, на лузі може загорітись сіно, у лісі від маленького незатушеного багаття може згоріти ціла площа дерев, гинуть звірі, птахи, бо вони не встигнуть вчасно втекти. 

Подивіться, діти, яка краса у лісі. Скільки там красивих дерев, птахів, тварин. І все це може знищити за лічені хвилини необережно кинутий сірник чи недопалок сигарети. 

Ознайомлення з професією пожежників та діями учнів під час пожежі
 
Отже, під час виникнення пожежі дітям потрібно обов’язково не розгубитись і погукати на допомогу дорослих. А ще зателефонувати по телефону за номером 101, щоб вам допомогли пожежники.
 Пожежники, хоробрі люди. Вони за лічені хвилини прибудуть на місце виникнення пожежі і приступлять до своїх обов’язків – гасити пожежу. Пожежними можуть бути вертольоти, кораблі, літаки, поїзди, машини. На всіх видах транспорту працюють пожежні команди, які гасять пожежі.
- Чим займаються пожежники, коли немає пожежі? 
Так, коли немає пожежі, то пожежники тренуються, змагаються на швидкість і силу, спритність, знання, винахідливість, дисципліну, кмітливість, взаємовиручку. Найкращий пожежник одягає бойове спорядження за 18 секунд, через 30 секунд він займає місце в кабіні машини. Пожежники – професія героїчна. Пожежники – мужні, безстрашні, сильні, спритні бійці, звичайні прості люди. Кожного дня вони готуються до героїчного вчинку. Їх називають бійцями «вогняного фронту», адже щоразу їм загрожує смертельна небезпека
Ось послухайте деякі віршовані поради.



1.     Для розваги і для гри
Сірників ти не бери
Бо з вогнем  погані жарти.
Жартувати з ним не варто!

2.  Не  розпалюй  сам багаття
Ані в лісі, ані в хаті.
Легко вогник запалити –
Та не легко погасити.

3.   З грубки жару не беріть
Жар в собі вогонь таїть.
Хоч маленька жарина –
Для пожежі все ж причина.

4. Пам’ятайте кожен раз –
Де бензин, мастило, гас
Там вогонь – не підпускай !
Спалахне усе і край!

5. Телевізор, плитку, праску
Умикать самим не слід.
Пам’ятайте це, будь ласка,
Бо від цього стільки бід!

6. У розетку встромлять речі
Дуже-дуже небезпечно!
Іскра може полетіти
І навколо все спалити!



Робота в парах. « Хто більше назве прислів’їв про вогонь»
- Не жартуй із вогнем. Це небезпечно
- Вогонь  не вода – вхопить не спливеш.
- З малої іскри – великий вогонь.
- Не грайся з вогнем – обпечешся.
- Хай дитина знає кожна – жартувать з вогнем не можна.
- Коробка сірників хоч і мала, багато може спричинити зла.
- Запам’ятай це, дітвора, - газ і сірники не гра!
- Вогонь наш друг, та не завжди. Чекати можна від нього біди.
- Іскру гаси до пожару – Біду відводь від удару
- Сірники не тронь – в сірниках вогонь.

Керівник гуртка.  Дайте відповіді на запитання. Гуртківець витягує картку та відповідає на запитання.
Картка №1. Назвіть основні причини виникнення пожежі.
Картка №2. Поясність поняття: «Вогонь добрий», «Вогонь злий».
Картка №3. Поясніть поняття між вогнем і пожежею.
Картка №4. Як правильно викликати пожежний загін?
Картка №5. Які первинні заходи гасіння вогню ви знаєте?
Картка №6. Відгадайте загадку: «З язиком, але не лається».
Картка №7. Назвіть 5 електропобутових приладів, від експлуатації яких може виникнути пожежа.
Картка №8. Що знаходиться на протипожежному щиті?
Картка №9. Чи все, що горить, можна гасити водою? Чому?
Картка №10. Назвіть легкозаймисті речовини.
Картка №11. Назвіть пожежонебезпечні об’єкти.
Керівник гуртка.                   
                                                                

   Кілька правил безпечного поводження у випадку пожежі.

• Якщо пожежа виникла вночі, і ви прокинулися від запаху диму, у жодному разі не залишайтеся в ліжку. Підводитися з нього, як звичайно, не можна, потрібно скотитися па підлогу. Дим, у якому містяться отруйні речовини, піднімається вгору.
    Якщо ви сядете на ліжко, то вдихнете його й можете отруїтися, урятуватися вже буде важко. Тому необхідно опуститися нижче границі диму.

Запам'ятайте: задимленим приміщенням пересуватися треба рачки або поповзом (щоб не втратити орієнтацію). Потрібно доповзти до дверей. Але відразу відчиняти їх не треба, оскільки в сусідній кімнаті (або на сходовій площадці) може бути основне місце загоряння. Обережно, тильною стороною долоні доторкніться до дверей і ручки. Якщо поверхня тепла, а ручка гаряча — це тривожні ознаки: за стіною бушує пожежа. Якщо ж ні, обережно відчиніть двері, але не розчиняйте навстіж. Бо тоді утвориться сильний приплив повітря, і якщо в кімнаті все таки є загоряння, нехай навіть невелике, це може призвести до спалаху полум'я.
• Переконавшись, що шлях вільний — пожежі немає, перебирайтеся до наступної кімнати, але не забудьте зачинити за собою двері. Дотримуючи всіх застережних заходів (рухатися тільки поповзом або рачки, щоразу зачиняючи двері), спробуйте дістатися до виходу. По дорозі розбудіть усіх, хто є у квартирі, маленьким дітям, літнім або хворим допоможіть покинути квартиру, що горить.
• Вибравшись із неї, негайно зателефонуйте в пожежну охорону за Єдиним телефоном порятунку — 101. Диспетчерові потрібно чітко назвати вулицю, номер будинку, поверх, де відбулася пожежа. Необхідно пояснити, що горить — квартира, горище, підвал, коридор тощо.
• Якщо в будинку є кодовий замок, назвіть помер коду. Організуйте зустріч пожежних і покажіть їм найкоротший шлях до будинку. Це прискорить їхнє прибуття до місця події, особливо, коли будинок розташований не на самій вулиці, а в глибині забудови.
• Якщо телефону в кімнаті немає, а шлях відрізаний, тоді підповзіть до вікна, зробіть глибокий вдих, затримайте подих, підведіться, швидко розкрийте вікно й знову присядьте навпочіпки (пам'ятайте про отруєння димом!). Не відкривайте вікно па всю ширину (приплив повітря підсилить вогонь), висуньтеся й кричіть: «Допоможіть, пожежа!».
• Якщо, стоячи біля вікна, ви задихаєтеся від диму, знову присядьте й глибоко вдихніть. Потім підведіться й знову кличте на допомогу! Намагайтеся привернути до себе увагу: стукайте по жерстяному укосу підвіконня, киньте що-небудь у вікно сусідньої квартири тощо.
• Припустімо, вікно відкрити не вдається, тоді розбийте скло твердим предметом або ударом ноги (перед цим потрібно взутися), але в жодному разі не руками: можна сильно порізатися.
Запам'ятайте! Спускатися по ринвах або за допомогою зв'язаних між собою простирадл украй небезпечно, ці прийоми можливі лише у виняткових випадках...
А щоб ці випадки обходили ваш будинок осторонь, намагайтеся прислухатися до наших нескладних порад і дотримуйтеся правил пожежної безпеки в побуті. Так надійніше!




Немає коментарів:

Дописати коментар